FORUMI EROTIK "KOSOVARJA"

You are not logged in.

Adverts

Adverts

#1 28.11.2009 18:36:17

Nita_GV
Administratore
From: Gostivar
Registered: 02.08.2007
Posts: 1452
Website

PDK-ja motor lëvizës i demokracisë në Kosovë

Fehmi Ramadani

Zhvillimet e fundit në Kosovë, sidomos ajo e mundësisë së prishjes së koalicionit qeverisës ndërmjet PDK-së dhe LDK-së, padyshim se ishte mësimi parë i demokracisë pas zgjedhjeve të mbajtura më 15 nëntor të këtij viti. Kjo erdhi si rezultat i zgjedhjeve të fundit dhe si rrjedhojë kishte ndryshimet që duhet të ndodhin në demokracinë e këtij vendi.

Padyshim, se PDK-ja si parti më e madhe në vend dhe si prijëse e shumë proceseve pozitive demokratike edhe kësaj here ishte në krye të ndryshimit ë kursit politik. Ky vend me një demokraci të brishtë ka nevojë shumë të madhe për iniciativa të ndryshme politike, të cilat jo gjithmonë do të jenë në shërbim të grupimeve të ndryshme të interesit. Lidershipi i PDK-së është një lidership shumë i përgjegjshëm, sepse në strukturë të saj udhëheqëse ka ajkën më të mirë kombëtare dhe intelektuale të këtij populli. Pa asnjë dyshim mund të konkludohet se elita udhëheqëse e PDK-së është ndër më të sprovuarat në të gjitha aspektet, por edhe me një kredibilitet të madh popullor. Për këtë treguan edhe zgjedhjet e fundit me ç’rast PDK-ja u mbështet nga shumica e elektoratit vendor dhe tani është duke udhëhequr si parti e parë në vend. Ky besim popullor është arritur falë punës permanente të këtij lidershipi, por edhe llogaridhënies së tyre ndaj qytetarëve të vendit.

Ndërsa, lideri karizmatik i PDK-së, kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi mbete personi më i besuar në elektoratin vendor dhe pa asnjë hamendje do të mbetet edhe në të ardhmen. Kredibiliteti i tij politik është aq i madh, sa që duhet të kalojë një kohë e gjatë që të vijë ndonjë figurë tjetër politike dhe të zëvendësojë atë. Por, në demokraci mundësitë janë të barabarta për të gjithë.

Paralajmërimi për prishjen e koalicionit qeverisës me LDK-në ishte vërejtja e fundit ndaj partnerit qeverisës që të mundohet të ndryshoj diç në kursin e saj të pandryshuar politik. Kjo ishte vërejta e fundit, sepse ky subjekt për një kohë të gjatë në esence shumë pak ka ndryshuar. Kohën e fundit ky subjekt vepronte me një strategji gjuaj gurin e fsheh dorën, strategji që i shkon përshtati vetëm interesave të grupeve të caktuara politike, por jo edhe vendit.

Si mund të shpjegohet fakti i fushatës zgjedhore të kandidatit të LDK-së z.Isa Mustafa në Prishtinë, i cili për një muaj rresht sulmonte Qeverinë e Kosovës duke harruar krejtësisht problemet komunale për të cilat garonte ai. Pastaj, si mund të hedhësh gurë në Qeverinë e Kosovës, e cila është Qeveri e përbashkët? Kjo nënkupton të thyesh kokën tënde për muri pa asnjë shkak. Në këtë subjekt politik ka aq shumë atllarë sa që askush nuk di kush është i pari, kush i dyti, kush i treti e me radhë. Kjo parti tani nuk ka adresë të saktë me të cilët mund të merresh vesh. Është momenti i fundit që LDK-ja të ndryshojë, të bëjë reforma të thella në brendësinë e saj dhe të bëhet një subjekt më serioz, sepse kjo kështu, siç është duke shkuar i bënë dëm demokracisë së këtij vendi, por edhe vetë asaj.

Prishja e koalicionit qeverisës kishte edhe efekte psikologjike në elektorat të përgjithshëm, sepse ky elektorat nuk ka ndonjë përvojë të madhe demokratike që këto ndryshime të merren si normale për demokracinë e vendit. Një pjesë e elektoratit në Kosovë ende udhëhiqet nga inercioni politik dhe nuk mbështet nga arsyeja se politika nuk është vetëm art i dëshirave, por edhe i të pamundshmes. Tani shtrohet pyetja, ta zëmë si do të kishte reaguar elektorati i Kosovës nëse në këtë vend ndërrohet Qeveria për çdo gjashtë muaj, mu ashtu sikur po ndodh nëpër shumë vende të Evropës? A do të konsiderohet normale ky proces, apo do të merret me kaq shumë inercion?

Prandaj, PDK-ja jo rastësisht është parti e vlerave të mëdha demokratike, parti i aksionit, por edhe përgjegjësive ndaj elektoratit të vet. Me këtë iniciativë, por edhe me shumë iniciativa tjera që do të ndermirën në të ardhmen, kjo parti po tregon se është i vetmi motor lëvizës i proceseve pozitive e demokratike në Kosovë, e cila ka dyert e hapura për të gjitha opsionet politike dhe se kur janë në pyetje interesat shtetërore të Kosovës asnjë koalicion, apo pushtet nuk i intereson.

Offline

 

28.11.2009 18:36:17

AdBot
Advertisements

#2 27.04.2010 13:17:25

kushtrimi
i/e regjistruar
From: Prishtina
Registered: 03.06.2008
Posts: 15

Re: PDK-ja motor lëvizës i demokracisë në Kosovë

PDK-ja motor korrupcioni ne Kosov !!!

Offline

 

#3 15.07.2010 10:45:50

boni42
i/e regjistruar
Registered: 03.03.2010
Posts: 21

Re: PDK-ja motor lëvizës i demokracisë në Kosovë

ti qi motrat ty kushtrim a more vesh mos ta ndiej zanin ma a ngove

Offline

 

#4 16.07.2010 15:30:55

iboeli
i/e regjistruar
Registered: 26.10.2008
Posts: 26

Re: PDK-ja motor lëvizës i demokracisë në Kosovë

PDK me rrenje eshte e ngujuar ne korrupcion, EULEXi vetem per bishi e ka pas kap korrupcionin kurse tash eshte duke e par se ai bisht eshte nje alefand si kjo foto me posht http://img228.imageshack.us/img228/3069/jemi1007141.jpg, dmth korrupcioni ne kosove eshte shume i madh duke u kryesuar nga vet qeveria ne krye me Thaqin, FUCK YOU Thaqi

Offline

 

#5 14.10.2011 22:18:58

sexy_gimi
i/e regjistruar
Registered: 08.09.2011
Posts: 125

Re: PDK-ja motor lëvizës i demokracisë në Kosovë

PDK vetem pak nese e analizojme eshte:(Po Dojme Korrupsion) qeveria qe lyp me ja qi qka i kan ne familje prej 200 gram deri ne 200 kg e ma shume e kisha qi grujen e Thaqit se asht pidh i fort


Sex is life    +39 388 424 5615  ma bej add ne viber ose whatss app

Online

 

Adverts

Board footer

Powered by FluxBB
Hosted by PunBB-Hosting